Denní rutina

Vstáváte s prvním kohoutím zakokrháním (nebo spíš s první ranní tramvají) nebo zacvakáváte budík, odháníte kočku a děti a radši byste rána přeskočili? Ať tak či onak, asi všichni tak trochu tušíme, že ty první ranní hodiny se můžou dost podepsat na kvalitě celého dne.

Jako lidi jsme od přírody tak trochu lenoši. Jsme uzpůsobení k tomu, abychom dokázali co nejvíce šetřit energií. Zároveň nás ale pánbůh obdařil mozkem a schopností sebereflexe, takže se na věc můžeme podívat z dlouhodobějšího měřítka. Tudíž nás to přeci jen dokope něco dělat, abychom pak jednou mohli dělat něco ještě lepšího.

Nebudu tady hlásat, že brzké vstávání je jediným klíčem k úspěchu, protože si myslím, že i tohle má každý jinak. Někomu to víc pálí ráno, někomu večer… no a někomu třeba vůbec. Ale to je taky v pohodě.

Nicméně z vlastní zkušenosti vím, že mít nějakou denní rutinu se fakt vyplatí. Nejen že tím těžíte z té činnosti samotné, takže třeba získáváte inspirativní informace pravidelným čtením, budujete si imunitu otužováním nebo fyzickou zdatnost cvičením, ale ještě k tomu vám rutina může pomoci redukovat stres, který během dne zažíváte. Ztělesňuje totiž stabilní bod, jakousi jistotu, se kterou můžete v nepředvídatelném průběhu událostí během dne počítat. Zároveň si pravidelnou činností budujete vlastní disciplínu, z čehož můžete těžit v mnoha dalších životních sférách. A aby toho nebylo málo, rutina umožňuje pozorovat vlastní posuny a proměny, které jsou potom motivací k tomu, pokračovat dále.

Chce to začít malýma dávkama. Nedělejte si z toho další věc, kterou dneska MUSÍTE odbýt. Najděte si něco, co vás nebude štvát. Jak řekl Jaroslav Dušek, není to o tom, začít meditovat hodinu v kuse, začněte třema vteřinama, ať se na to těšíte. Mozku potom trvá 21 dní, než si opakovanou věc zafixuje a přestane hledat výmluvy. A pak se opravdu začnou dít věci!

Zarezervujte si trénink se Zuzkou!

 

 

A co že to teda můžete dělat? Tak máme na výběr z takových těch klasických záležitostí, jako je ledová sprcha (ale klidně si dejte i teplou, hlavně že u toho dokážete vydržet), meditace, cvičení. To nemusí nutně znamenat, že se budete plahočit do gymu (ačkoliv kdo nevyzkoušel Kubovy ranní skupinovky, jako by nebyl). Můžete se v klidu po probuzení třeba jenom poválcovat. Já si po ránu hodně oblíbila spinal waves podle Ido Portala. Krásně si tím procvičíte celou páteř, ponoříte se na chvíli do svého těla a zjistíte, jestli ho někde nezanedbáváte.

Další life-changing rutinou pro mě byly dýchací techniky. Pokud vás nebaví klasické meditační sezení v lotosovém květu a urputné snažení se nepřemýšlet, co budete vařit k večeři, zkuste si na Youtube vyhledat SOMA Breath. Nejen že vás provedou dýchacím cvičením, ale ještě u toho budete poslouchat skvělou hudbu a snad vás nevytočí ani těch pár motivačních promluv.

Taky můžete začít víc chodit. Vystupte o dvě, tři zastávky dřív na cestě do práce, naplánujte si dvakrát týdně rodinnou procházku. Každý krok navíc se počítá. Nemusíte nutně každý den cvičit, hýbejte se, jak vám to vaše denní plány dovolí. Chůze je pro nás nejpřirozenější pohyb!

Po ránu je taky fajn hydratovat vaše tělo zevnitř. Začít můžete klidně s jednou sklenicí a postupně se propracovat na dvě. Přidat můžete i kapku citrónu. Tělo tím krásně nastartujete a zlepšíte si trávení. Připravit si snídani se může zdát jako nesplnitelný úkol, ale uvidíte, jak vám vaše tělo poděkuje, když si místo koláče a kafe od Antonína připravíte něco vyváženějšího.

Nemůžu ani vypovědět, jak je přínosný nebrat telefon do ruky hned po probuzení. Dopřejte si pomalejší start, ponořte se do sebe a dovolte si probouzet se postupně. Svět tam venku, zprávy, emaily a novinky o covidu na vás určitě počkají. Zkuste se místo toho každé ráno naučit jedno nové slovíčko – anglicky, japonsky nebo třeba i česky, pokud vám přijde, že máte nějaké mezery 🙂

Jestli už jste po tomhle výčtu aspoň trochu připraveni udělat nějakou změnu, ale v hlavě vám zní, že ráno nic nestíháte, protože děti a svačiny a venčení čoklíka… tak si místo toho udělejte třeba rutinu na dobrou noc! Nebo si vyhraďte 10 minut v práci, kdy se budete věnovat jen sami sobě. Možná se budete divit, jaký vliv to bude mít nejen na vás, ale i na vaše kolegy, kteří si všimnou, že děláte něco nového a třeba je tím taky inspirujete.

První lekce je na nás

 

 

Autorkou článku je členka týmu 3D FITNESS Gym Zuzana Šandová. Jestli potřebujete podpořit a popostrčit ke změně životního stylu, Zuzka je ten pravý člověk pro vás. Potkat se s ní můžete na osobním tréninku nebo příležitostně na skupinových lekcích TRX for YOGA.

0 Shares