Proč každý den viset?

Tělo celý den tlačí dolů gravitace. Vis je jedním z jednoduchých cvičení, které nám pomůže být silnějšími, mobilnějšími a zdravějšími. Pojďme si rozebrat, proč je dobré se každý den pověsit. Ano, každý den, protože je jedno, jestli začínáte nebo už jste na své cestě válečníka/válečnice dál. Modifikací a obtížností visu je spousta.

Gravitace

Ach ten Isaac! Resp. díky bohu za něj, protože díky němu více chápeme princip gravitace, která má ve zdraví člověka taky své místo. Vaše páteř celý den odolává gravitačním tlakům (hmotnost hlavy, celého pletence horních končetin a také hrudní koš), díky tomu, že je jednou z hlavních opor našeho těla. Je jedno, jestli sedíte nebo stojíte – gravitace je tady pořád s námi. Při pravidelném a správném visu dochází k dekompresi páteře. Ne nadarmo jogíni praktikují každodenní vis na 1 min.

Mobilita

Naše ramena se vyznačují velkým rozsahem pohybu a zhoršenou stabilitou. To neznamená, že na funkční mobilitě ramen nebudeme pravidelně pracovat. Vis je jedním z klíčových cvičení na zlepšení mobility ramen. Náš mozek potřebuje signály z periférií, aby na ně mohl efektivně reagovat. A díky tomu se nám i zlepšuje celkový rozsah pohybu. Ale neztrácíme sílu a stabilitu na úkor zlepšení mobility. Protože při visu nedochází jen k pasivnímu strečinku, ale k aktivnímu hledání rozsahu v ramenním kloubu.

Stabilita a Síla

Tři sestry! Takto říkáme mobilitě, stabilitě a síle. Tyhle tři sestry bez sebe u nás na osobním tréninku nebo skupinové lekci nedají ani ránu. A u visu tomu není jinak. Nejen že zlepšíme mobilitu, ale také stabilitu a sílu v pletenci ramenním. V neposlední řadě celkovou silovou vytrvalost paží, která se nám bude hodit do dalších silových cvičení s velkou osou, TRX či kettlebellem.

 

Krátký příběh na závěr:

Bylo nebylo na Letné v Praze jedno místo, kde trenérka Zuzka začala viset každý den na 3 min. Viděla hrazdu a šup, už na ní visela aspoň 30 sec. Udělala trénink či dva a ve volném čase už zase na chvilku visela. Takto si každý den odvisela 3 min. Po 14 dnech už byla na 7 min/den. No a světe div se, dnes už visí 10 min/den jedna báseň. Zazvonil zvonec a Zuzka tam visí dál 🙂

 

 

Autorem článku je člen týmu 3D FITNESS Gym Filip Raptopulos. Filip působil u více sportovních klubů jako kondiční trenér a v současné době jsou jeho nejpočetnější klientelou tenisté a také ženský hokejový národní tým. Pohyb mu koluje v těle a ničeho se nezalekne. Rád se svými klienty zdolává nové výzvy. Je také lektorem školení TRX Funkční trénink pro fitness profesionály. 3D FITNESS Gym je pro něj druhým domovem, na který nedá dopustit. Vede osobní tréninky a dále skupinové lekce TRX a kruhových tréninků.

 

0 Shares