Zpět

Ramena bez bolesti

Ramena se vyznačují velkým kloubním rozsahem a naopak postrádají dostatečnou stabilitu. To, ale neznamená, že bychom na mobilitu ramen měli zapomínat, ba právě naopak.

18. 05. 2023

Jak na mobilitu ramen

V článku věnovaném strečinku jsem probrali, jak je důležité pouze pasivně neprotahovat, ale pro zvětšení kloubního rozsahu zvolit více přístupů a také jak je kloubní rozsah důležitý pro zdravý a kvalitní život. Vše vede k tomu, abychom naši CNS přesvědčili o tom, že si daný kloubní rozsah zasloužíme.

V dnešní dávce inspirace se podíváme na příklady izometrického zatížení v pozicích mimo normativní stav pro ramenní kloub. Tento přístup a tato část cvičení je jedním ze tří pilířů tréninku pro zdravá ramena.

Cílem těchto cvičení je:

  • Pasivně dosáhnout maximálního rozsahu kloubu

  • Využít nadzvednutí a dosažení ještě většího rozsahu

  • Snažit se tuto pozici aktivně udržet bez pasivní dopomoci

Jak na sílu ramen

Stojí za to zopakovat, že rameno se vyznačuje velkým rozsahem pohybu (mobilitou), která je vykoupena horší stabilitou. Nicméně pokud se na ramena zaměříte a budete se jim pravidelně věnovat v tréninku, tak můžete klidněji spát a určitě dokážete obě dvě složky (mobilitu a stabilitu) výrazně zlepšit.

V dalším videu pro vás máme pár tipů na TRX Duo Traineru. Nejvíce se dozvíte na našem školení Stabilizace ramenního a kyčelního kloubu.

Základní pravidla pro posilování ramen:

  • Začněte stabilizací a izometrií

  • Flexe a extenze - později i v jiných úhlech

  • Vnitřní a vnější rotace v izometrii

  • Méně je více - v pravidelnosti je síla

Autor článku

Jakub Wurzel

Jakub Wurzel

Absolvent Univerzity Palackého v Olomouci, NASM a člen mezinárodního vzdělávacího týmu TRX Faculty. Když někdo tvrdí, že něco nejde, protože to „bylo vždycky tak“, dokáže vám s kolegy opak. Na kurzech vítá otevřené hlavy, spousty otázek a v průběhu lekcí a osobních tréninků si můžete být jisti, že jste v dobrých rukou. Tvrdí, že celé fitness hledá nějaké zkratky, zázračné metody, sexy cvičení, a přitom odpověď může být úplně jednoduchá. Vzít si inspiraci z toho, jak jsme se naučili hýbat jako malé děti.

Registrujte se dnes!

Staňte se součástí 3D FITNESS GYM. Vaše první návštěva je na nás.

Získejte volný vstup

Lekce zdarma ve 3D FITNESS GYM a přístup k online workoutům.

Mám zájem o (Trial):