Zpět

4 fitness nesmysly – Tohle klientům neříkejte

Upozornění: Tohle je jen první várka nesmyslných vět, které často ve fitkách zaznívají. Je čas je přestat říkat, protože nefungují. Master trenér Robert Chott vám vysvětlí proč.

18. 09. 2015

Upozornění: Tohle je jen první várka nesmyslných vět, které často ve fitkách zaznívají. Je čas je přestat říkat, protože nefungují. Master trenér Robert Chott vám vysvětlí proč. 1. „Vytahujte hlavu za temenem“ Kromě nesouměrné aktivity přední a zadní svaloviny krku, jde především o zabránění mozku v získávání informací optickou drahou. Zrak tvoří okolo 80% příjmu signálu z našeho okolí. Mozek po zpracování zrakového vjemu přenastavuje tělo a připravuje ho na pohyb ve směru pohledu. Proč ho mást a nedat tělu jasný pokyn k aktivaci tím, že se díváte ve směru zamýšleného pohybu.

**2. „Vytlačite břišní stěnu proti odporu dlaní (nebo opasku)“ ** **Provádí se zpravidla s úmyslem ochránit bederní úsek páteře před poškozením. Bohužel mu spíš hází klacky pod nohy. Síla páteřního sloupce je v napřímení, kdy jsou od sebe jednotlivé obratle přiměřeně vzdáleny a meziobratlové plotýnky mohou pracovat. ** Jednotná kontrakce břišní stěny tomuto napřímení brání a přiblížením obratlů zmenšuje prostor pro práci plotýnek. Jako bonus zabrání takto nastavená kontrakce břišního svalstva i rotaci páteře. A bez ní už je přirozený pohyb nemožný.
**3. „Chcete zhubnout? Dělejte kardio a hlídejte si tepovku“ Pokud máte dostatečné množství svaloviny a nějaké to kilo v tuku, mohli byste dojít cestou kardia k výsledkům.** Většinou se však tento trénink doporučuje ženám, které nemají právě dost svaloviny, která by svojí aktivitou v rámci aerobního spalování dokázala efektivně pálit tuk. Je často potřeba sáhnout k jiným formám tréninku, které „probudí“ metabolismus svalových buněk k činnosti a podpoří jejich paměťový efekt. **4. „Jesli vás bolí kolena, tak nedělejte dřepy“ Častá fráze, po které pak trenér zavede klienta na předkopávání nebo legpress aby mu posílil svalové pouzdro okolo kloubu.** Jestli tohle váš trenér udělá, tak utíkejte. Rychle jinam. Dřep je zdravotní cvik, pokud je prováděn podle správných pravidel. Tah svalů a tlak na kloubní plochy je v něm poté tak vyvážený, že všechny součásti jsou posilovány ve vzájemné spolupráci.Učíte se, aby svaly pracovaly ve správném směru tahu a při ideálním potřebném napětí, takže se kloub ani jeho vazy nepřetežují. Špatné provedení dřepu bude mít ovšem opačné následky. Přetížení, které vyvolá nestabilitu kloubu a výsledkem bude větší opotřebení a bolest. Na kurzu [Osobní trenér](https://3dfa.cz/fitness-skoleni/prehled/certifikace-osobni-trener) se dozvíte mnohem víc! První termín se okamžitě vyprodal, přidávali jsme druhý termín.

Autor článku

Filip Raptopulos

Filip Raptopulos

Filip pochází z kraje rázovitého, kde se naučil spoustu věcí. Jednou z hlavních je, že co si sám neodmakáš, to nemáš. Vystudoval FTK UP Olomouc a jako učitel působil skoro deset let. Je to bývalý závodní hokejista, který ještě ve svých 20 letech usiloval o ty nejvyšší cíle. Avšak škola u něj zvítězila, a tak během studií na vysoké škole absolvoval různé trenérské kurzy, až se usadil v kondičním tréninku. Působil u více sportovních klubů jako kondiční trenér a v současné době jsou jeho nejpočetnější klientelou tenisté a ženský hokejový národní tým. Pohyb mu koluje v těle a ničeho se nezalekne. Rád se svými klienty zdolává nové výzvy. Je také lektorem školení TRX Funkční trénink pro fitness profesionály. 3D FITNESS Gym je pro něj druhým domovem, na který nedá dopustit. Vede osobní tréninky a dále skupinové lekce TRX a kruhových tréninků.

Registrujte se dnes!

Staňte se součástí 3D FITNESS GYM. Vaše první návštěva je na nás.

Získejte volný vstup

Lekce zdarma ve 3D FITNESS GYM a přístup k online workoutům.

Mám zájem o (Trial):